שלישי, 17 ספטמבר 2013 06:01

זרקור לארכיונים וארכיונאים במועצה האזורית דרום השרון

הארכיונים במועצה האזורית קמו ביוזמה עצמית של הישובים.

הארכיונים מהווים גם כתובת ועזרה בעצות לישובים אחרים המעוניינים להקים ארכיון ו/או ליוזמות של תושבים המעוניינים ללמוד איך וכיצד מקימים ארכיון.

חלקם של הארכיונאים עובדים בהתנדבות מלאה ואחרים בהתנדבות חלקית.

הארכיונים בדרום השרון  חברים באיגוד הישראלי לארכיונאות ומידע וארגון הארכיונאים בקיבוצים ובמושבים.

רוב הפעילות במסגרות אלה נעשית בפורמים אזוריים כאשר בכל איזור יש אחד או שני רכזים ורובם פעילים בהתנדבות. בשלב זה בדרום השרון פועלים כרכזי איזור, מאיר מירב מנחשונים וליליק זקס מצופית ולאחרונה מצטרפים גם אחרים, בהתאם ללוח הזמנים והאפשרויות העומדות לרשותם. ניתן לפנות לרכזי האיזור בארכיונים לפי פרטי הקשר המפורטים לעיל.

מצ״ב מידע על הארכיונים שנמסר ע"י הארכיונאים המנהלים אותם.

ארכיון רמות השבים – מרכז תיעוד ומורשת

לוגו ארכיון רמות השביםכתובת: רחוב בית העם (מבנה יביל מדרום לבית העם)

דוא"ל:  teud.rh@gmail.com

לארכיון באתר האינטרנט של היישוב

ארכיון רמות השבים, שהחל את פעולתו בשנת 2013 הוא המשך ופיתוח של ארכיון הוועד והמועצה המקומית רמות השבים. הארכיון  מכיל רשומות מימיו הראשונים של הכפר בסתיו 1933. המסמכים שנוצרו מהקמת היישוב נאספו, נשמרו וסודרו לראשונה בידי קלאוס גרטנר, מוותיקי הכפר. מזכירות הוועד המקומי (עד 1951) ומזכירות המועצה המקומית (עד 2004) וגם מזכירות הוועד עד היום, המשיכו בסידור המסמכים. במהלך כשמונים שנים הרשומות נאספו ותויקו. התיקים מוספרו, נרשמו ונארזו במכלים באופן מסודר אך ללא שיטת סידור ארכיונית תקנית. כתוצאה מפעולת השימור המתמשכת של הרשומות על פני כשמונים שנים, קיימים היום במגנזה ובארכיון כ-300 מכלים גדולים ודחוסים, המכילים חומר רב על תולדות הכפר ועל ההיבטים השונים של החיים בו. כאמור, החומר מסודר, אך אינו נגיש וסידורו אינו עונה לתקן הארכיוני העכשווי.

לקראת שנת השמונים של הכפר, בהשפעת הצעות של תושבות מתנדבות, נענתה הנהלת הכפר להצעה להפוך את מחסן הרשומות הגדול לארכיון תקני. לאחר שהועמדו לרשותנו התנאים הדרושים – החלה בשנת 2013 העבודה הארכיונאית. כשהחל הטיפול בחומר השמור התבררו הבעיות, והעיקרית שבהן בעיית השפה. בעשרים השנים הראשונות של הכפר נכתבו כל המסמכים בשפה הגרמנית, שכיום רובנו אינו שולט בה. סידורו הכולל של הארכיון מחייב תרגום של המסמכים, ותלוי בקצב התרגום, שכיום עומד על מתרגמת מתנדבת אחת! בעיה אחרת היא מצב המסמכים והצורך לנקותם מסיכות, מהדקי ברזל  ומזיקים אחרים.

לארכיון רמת השביםצד סידור החומר הישן על פי כללי הסידור הארכיוני, תיאורו והנגשתו להנהלת הכפר במידת הצורך, לציבור תושבי הכפר ולמתעניינים וחוקרים מבחוץ, קבענו יעדים נוספים לארכיון:

 1. הרחבת האוסף הארכיוני.איסוף מידע משלים באמצעות ראיונות בני משפחות המייסדים, העמקת הידע בנושאים הקשורים לפרקים שונים בתולדות הכפר ע"י שיחות ממוקדות עם אנשים בעלי עניין וידע או איתור ורכישת חומר רלוונטי בארכיונים אחרים (בייחוד בארכיון הציוני וארכיון המדינה).איסוף או סריקת תמונות מאלבומי המייסדים וצאצאיהם ליצירת פאזל חזותי גדול ורחב.
 2. איסוף חפצים מראשית ההתיישבות במטרה ליצור בבוא הזמן מעין מוזיאון מקומי אשר יציג את החיים במקום בעבר.
 3. לעורר בקרב התושבים (בוגרים ונוער) עניין בעברו של הכפר באמצעות פרסום תעודות וכתיבת סיכומים נושאיים על בסיס התעודות.
 4. תיעוד ההווה ושימור הרשומות אשר יעידו על הוויית החיים בכפר לדורות הבאים.

להשגת יעדים אלה יזמנו פינה קבועה בעלון הכפר. תחת הכותרת 'הבזקים מהעבר' מתפרסמת מדי חודש כתבה על נושא מעברו של הכפר, המתבססת על תחקיר במסמכים הקיימים ואיסוף מידע מהתושבים.

משימות נוספות בהן עסקנו היו :

 • הכנת  התחקירים וחיבור הכתובים בעברית ובאנגלית על שלטי   האתרים ההיסטוריים בכפר.
 • יזמנו אירועים לרגל מועדים היסטוריים כגון 75 שנים לבית העם, שצוין בקונצרט מרשים של התזמורת הקאמרית והמקהלה הקאמרית של ת"א, וקביעת שלט המנציח את חלקו של טוסקניני בבית העם.
 • יום הולדת 70 לחנוכת בריכת    השחייה הראשונה צוינה בתערוכת חוצות  במרכז הכפר.
 • בתחום השימור טופלו ושופצו מתקני השקיה בשיתוף המועצה לשימור אתרים, ומתנהלים מגעים לשימור 'ליפט' ראשונים והפיכתו למוזיאון קטן.
 • הקמנו בארכיון פינת זיכרון לחללי הכפר בשאיפה ליצור חדר זיכרון קבוע.

ארכיון רמות השביםהארכיון נענה ברצון לפניות של אנשים אם לצרכים פרטיים ואם לצורך מחקרים.

כל הפעילות של המרכז לתיעוד ומורשת מתבצעת בהתנדבות של שלוש חברות הצוות הקבוע, המתרגמת ושתי מתנדבות הבאות מדי שבוע. אנחנו זוכים לשיתוף פעולה ותמיכה כספית של הוועד ושל 'העמותה של רמות השבים המתחדשת למען תושביה'.

לקביעת ביקור יש להתקשר ל:

טלפון: קווי – 09-8804399 ; סלולרי – איריס  050-8320123; תמר 054-4431795;  אסנת 054-4619439

ארכיון רמת הכובש

ארכיון רמת הכובשלארכיון באתר האינטרנט של הישוב

המודעות לשימור העבר של רמת הכובש ואיסוף ההווה למען העתיד, עלתה במוסדות הקיבוץ ב-1952 והוחלט על הקמת ארכיון שירכז מסמכים וצילומים. תחילתו בארון ישן בחדר משותף עם נוימן - המדפיס של הקיבוץ. במשך השנים גדל והתרחב ונאספו בו חומרים רבים. הארכיון שוכן היום במרכז הקיבוץ, בבניין סוכנות בן שתי קומות [שהוא בניין לשימור] כשהקומה העליונה היא הארכיון והקומה התחתונה היא תערוכה לתולדות רמת הכובש המטופלת על ידי הארכיון. 

חומרי הארכיון מחולקים לחטיבות: מזכירות [כל מה שקשור בפעילות המזכירות, המועצה, האספה, אוכלוסיות שונות ועוד..], חברה [פעילות הועדות השונות], תרבות , ענפי הקיבוץ, משק [מים, קרקעות, ביטחון, בנייה ועוד..], קשר עם מוסדות חוץ [מועצה אזורית, תק"מ, גרנות, בחירות ועוד...] וחטיבת תולדות ובה מכונסים כל חומרי המאבק של רמת הכובש בתחום הביטחון, המים וההתיישבות: "הכובש" בפתח תקווה וכפר סבא, העלייה על הקרקע, מאורעות תרצ"ו - תרצ"ט, חיפוש הנשק ע"י הבריטים, מלחמת העצמאות, פיגוע חבלני, מלחמות ישראל, וחיי היום, יום במשך השנים הללו. 

בתחום האישי: לכל ילד שנולד נפתח תיק אישי בו נאסף כל החומר הקשור אליו, מתוך עלונים.

החלטות, אירועים וכו.. התחום האישי כולל תיקים לכל האוכלוסיה של רמת הכובש, תיקי ניפטרים, תיקי עוזבים ועיזבונות ניפטרים שנימסרים ע"י המשפחה עם פטירת ההורים.

כמו כן כולל הארכיון את כל עלוני הקיבוץ מ - 1932, מפות של הקיבוץ והאזור, פלקטים ומודעות שנאספו במשך השנים.

בתחום המדיה: בארכיון אלפי צילומים שהם בתהליך של העברה לדיגיטציה, אלפי שקופיות, מאות קלטות ווידאו וקלטות שמע [בעיקר ראיונות עם חברים, ואירועים שונים שהוקלטו] שהומרו כולן לתקליטורים.

ארכיון קיבוץ אליהו

ב - 2004 נירכשה תכנת מיחשוב לארכיון. בנוסף לחומרים העכשוויים שניכנסים מיד למחשב, אנו בתהליך מיחשוב לאחור של כל החומרים משנת 2004.

הארכיון אחראי על תחזוקת והפעלת התערוכה לתולדות רמת הכובש ועובד בצמוד לוועדה לשימור אתרים, הפועלת ברמת הכובש עשרות שנים.

עבודת הארכיון היום כוללת: איסוף ומיחשוב חומרים עכשוויים, הקלדת פרוטוקולים שניכתבו בכתב יד של מזכירות, מועצה ואסיפה מכל השנים והכנסתם למחשב, הכנסת העלונים מכל השנים למחשב, [המשקפים הכי נכון, בזמן אמת, את עברה של רמת הכובש], עריכת ראיונות עם חברים, סיוע לעבודת המזכירות, התרבות, העלון ולמרבית האירועים המתרחשים בקיבוץ. 

בנוסף אנו מקבלים מעיינים החל מילדי כתבה ד' בנושא קיבוצנו ועד חוקרים מהאקדמיה, מסמינרים שונים ומתחומים אחרים.

ברמת הכובש קיימת מודעות גבוהה לחשיבות הארכיון והוא מצידו נותן שרות לכל דורש.

כתבו: ירדנה וירוב ותמי לוי.

ארכיון קיבוץ ניר אליהו

ארכיון צופית

טל - פקס 09-7647129

לארכיון באתר האינטרנט של היישוב

ארכיון ניר אליהו החל לפעול בשנת 1960 כאשר למעשה עד 1996 העבודה בו הייתה חלקית ביותר והתנדבותית ועיקר המאמץ הוקדש לאיסוף ושימור החומר. רישומים כמעט ולא נעשו אך נערכו צילומי אירועים, בתי ילדים, פעילויות, בנייה, טיולים ועוד. 

החל מ - 1996 עבר עמיקם רגב, מנהל הארכיון מאז היווסדו, קורס של יסודות הארכיונאות, השתלמויות של האיגוד, ניהול ארכיון שלב ב' והעבודה קיבלה מימד מקצועי שבמהלכו הוכנס המחשוב .

היום ממוקם הארכיון במבנה במרכז הקיבוץ לצד הכביש העולה לחדר האוכל בסמוך ל"בית אליהו" וה"מעדניר".

החומר סדור במיכלים ובתוכם תיקים, החל מימיו הראשונים של הקיבוץ ב - 1950. בנוי לפי נושאים משקיים, חברתיים וכלליים. היות וכל החומר הנמצא והזורם אליו מפעילות הקיבוץ ממוחשב, קל מאוד להגיע לכל המתבקש.

הארכיון עוזר בהגשת חומר מבוקש הן ע"י חברים, ועדות והן ע"י מבקרים חיצוניים כמו: תלמידים, סטודנטים. 

בארכיון נמצא חומר רב מצולם: כ - 10000 שקפים, מעל 25000 צילומים שעליהם נעשית בימים אלה עבודת רישום.

עמיקם רגב, מנהל הארכיון מצלם ועוקב בקיבוץ אחר כל אירוע, חגים, טיולים, מערכת החינוך ועוד. שחלקם נכנס לאתר הקיבוץ.

בחדר אוכל יש תערוכה קבועה של צילומים המתחלפים מדי זמן ומשקפים את תולדות ניר אליהו בת ה- 60 בשנה זו.

הארכיון מחייב סדר וטיפוח ובכך דואג להעביר המורשת מדור לדור בצורה מדויקת ומליאה.

ארכיון מושב צופית 

ארכיון צופית

טלפון. 09-7424713 | דוא"ל arctsofit@gmail.com

לארכיון באתר האינטרנט של המושב

לפני עשר שנים קם הארכיון כמתואר בהמשך, ומאז פעלנו רבות. האוספים גדלו והפעילות התרחבה. אנו מקיימים תצוגות מתחלפות וקבועות, מפגשים בהרכבים שונים ופרסומים במדיה: באתר המושב, בגלריה שלו, ביוטיוב, בפיקוויקי, בפייסבוק ועוד. הפעילויות מתועדת ביומן הנקרא - בלוג הארכיון .הרצון להקים ארכיון עלה במסגרת אירועי חג השבעים למושב כאשר נאסף חומר והתעורר הצורך לשמרו. עם השלמת מועדון התרבות בשנת 2008 התממש הרצון, נרכש ציוד מתאים ובינואר 2009 הושלמו העבודות בסביבת העבודה שהוקדשה לכך.

מטרת הארכיון היא לאגור, לשמר ולרשום את התעודות והמסמכים מראשית הקמת היישוב ולאורך השנים בדרך שתאפשר לציבור - מבוגרים וילדים ללמוד ולחקור את העבר.

הטיפול בארכיון ובתיעוד דורש עבודה רבה ואחראית. עבודת האיסוף, המיון, התיוק והרישום נעשות ע"י מתנדבים.

החומר כולל פריטים במגוון רחב:

 1. מסמכים סרוקים מתקופות שונות.
 2. מפות.
 3. קלטות המתעדות טקסים ואירועים, ראיונות, רבי שיח.
 4. תמונות.
 5. ספרים רלוונטים ליישוב ולהתיישבות.
 6. אלבומים ותיקים אישיים ומשפחתיים.
 7. עלונים. 

הארכיון הוקם אודות לתרומת שני הוועדים: המקומי והאגודה שאפשרו הקמת האכסניה והציוד המתבקש.

חברות צוות הארכיון שהשתתף בהקמתו: ליליק זקס, שושי עמית רלה צוק רימון ז"ל.  בהמשך הצטרפה גם יהודית ברכה ז"ל.

היום מפעילות את הארכיון החברות:ליליק זקס, ציפי לזר ושרה בן גרא.

שעות הפעילות במקום הן: יום א' - 09.00 - 11.00 ובימים אחרים בשעות שונות.

ובימים אחרים בשעות שונות. ניתן לתאם ביקור גם במועדים אחרים.

ניתן לתאם ביקור גם במועדים אחרים בדוא"ל arctsofit@gmail.com או באמצעות טלפון של אחת מחבורת הצוות: ליליק זקס (0504655899), ציפי לזר (0543002268)   או שרה בן גרא (052905333)

לאתר האינטרנט של המושב - בו סיפורי זכרונות, דפים לזכרם, ספר צופית, צילום מצבות מבית העלמין, ועוד.

עוד בקטיגוריה הארכיון יוצא מהארון »

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה בפייסבוק מסנג׳ר