יישובים במ.א.דרום השרון

מפת מ.א.דרום השרוןבשנים האחרונות גדלה אוכלוסיית המועצה מ-14,100- תושבים בשנת 1995 (נתונים פיסיים של הרשויות המקומיות, 31.12.1995, למ"ס, פירסום מס' 1046) לכ- 28.5 אלף תושבים (לפי מרשם האוכלוסין משרד הפנים - מרץ 2013).
במועצה 31 ישובים מצור נתן בצפון ועד מגשימים בדרום, מהם 20 מושבים וכפרים, 7 קיבוצים, 3 יישובים קהילתיים ומרכז חינוכי אוניברסיטאי בית ברל.

 • מושבים וכפרים:
  אלישמע, גבעת חן, גן חיים, גני עם, גת רימון, חגור, ירחיב, ירקונה, כפר מלל, כפר מעש, כפר סירקין מגשימים. נוה ימין, נוה ירק, עדנים, צופית, צור נתן, שדה ורבורג , שדי חמד, כפר רמות השבים
 • קיבוצים:
  אייל, גבעת השלושה, חורשים, נחשונים, ניר אליהו, עינת, רמת הכובש
 • יישובים קהילתיים:
  מתן, נירית, צור יצחק.
 • מרכז חינוכי אוניברסיטאי בית ברל

לספר מ.א. דרום השרון (קובץ pdf)

״העבר מאחוריה היא צופה על הבאות״
(35 שנה למועצה אזורית דרום השרון)

ספר דרום הדרון

יישובי דרום השרון (קובץ pdf)

התפתחות יישובי דרום השרון 1989-2015 (קובץ pdf)

קיבוץ אייל נוסד בשנת 1947 על ידי עולים ממזרח אירופה, ניצולי שואה מתנועת הנוער "דרור".

בדומה לקיבוצים רבים שבראשיתם ישבו באופן זמני במושבות, הקיבוץ הוקם בכפר סבא והגברים יצאו ראשונים להתיישב בדרדרה, על שפתו המזרחית של אגם החולה. עם פרוץ מלחמת העצמאות הוקף הקיבוץ משלושת עבריו על ידי כוחות סוריים ונותר בגבו אל אגם החולה.

שלושה חברים נהרגו בקרבות במבצע ברוש. הנשים והילדים נשלחו לכפר סבא והגברים, מתוגברים במחלקת חיילים, נשארו לשמור על הנקודה. עם חתימת הסכמי הפסקת האש הובהר שלא תהיה אפשרות לקיים את הקיבוץ במקומו, דרדרה ניטשה והרצפלד בחר עבור הקיבוץ את הגבעה מזרחית לרמת הכובש, ניר אליהו וכפר סבא.

העלייה על הקרקע נערכה ב-1 בנובמבר 1949 במקום בו ניצב הקיבוץ עד היום. שמו של הקיבוץ נגזר משמו של ארגון המחתרת היהודי בגטו ורשה - אי"ל.

מקור: וויקיפדיה

קרא/י עוד

מושב אלישמע הוא מושב עובדים בשרון הדרומי הינו חלק מהמועצה האזורית דרום השרון, ממוקם בקרבת הוד השרון וכפר סבא.

מושב אלישמע מיישם הלכה למעשה חיים קהילתיים משותפים, חילוניים ודתיים. המושב הוקם בשנת 1951 ומונה כיום כ 1,200 נפש ב 290 בתי אב. במקום פועלת מערכת חוגים המשרתת את ילדי המושב וילדי הסביבה.

תשומת לב מיוחדת ניתנת לקבוצת הגיל השלישי, מייסדי המושב אשר זוכים להערכה רבה על פועלם בהקמת הישוב.

באלישמע נופים ירוקים, שקט, שלווה ופרטיות מחד וקרבה למרכזים עירוניים וצמתים בינעירוניים ראשיים מאידך.

קיבוץ גבעת השלושה, המשתייך לתנועת התק"מ, ממוקם כ-4 קילומטר מזרחית לפתח תקווה, ליד מקורות נחל הירקון. הקיבוץ נקרא על שם שלושה מפועלי פתח תקווה - מנחם גרויליך, שמואל שטרייפלר ואייזיק מרינג - אשר הואשמו במהלך מלחמת העולם הראשונה בריגול, נשלחו על ידי השלטון העות'מאני לכלא דמשק, עונו ומתו שם בשנת 1917. אנדרטה לזכרם נמצאת בקיבוץ עינת.
מושב גבעת ח"ן הוקם בשנת 1933 במסגרת מה שנודע כ"התיישבות האלף". המושב הוקם ע"י 41 משפחות שעלו מפולין, רוסיה, ליטה וגרמניה אשר ביקשו להקים ישוב חקלאי בארץ ישראל. מושב גבעת ח"ן נקרא על שמו של חיים נחמן ביאליק(ח"ן = חיים נחמן). מושב גבעת ח"ן שייך למועצה אזורית דרום השרון. בשנותיו הראשונות של המושב, התבססה כלכלתו על גידולי ירקות ומשק חי של פרות ותרנגולות. מאוחר יותר, בשנות החמישים, החלו הרפתות להעלם מנוף המושב ובמקומן התפתח ענף הפרדסנות. כיום, למרות שחלק מחברי המושב כבר אינם עוסקים בחקלאות, עדיין נשמר צביונו החקלאי ומגדלים בו ירקות ופירות ע"י מגדלים שהתמקצעו בגידולים המועברים לכל חלקי הארץ ולמדינות רבות בעולם. בנוסף עוסקים בני המושב בתחומים נוספים הן כשכירים והן כעצמאים, נותני שירותים ובעלי עסקים מקומיים. אתר המושב: http://www.givat-chen.co.il/
מקור השם גני עם סמלי. המושב הוקם בשנת 1932 במסגרת "התיישבות האלף": תוכנית לעבות 11 מושבות קיימות בחגורה נוספת של 1,000 משפחות פועלים סביבן, על מנת להגן עליהן. התוכנית לא צלחה, ועקב בעיות מימון התיישבו רק 430 משפחות. גני עם משתייך לאיחוד החקלאי. המושב נוסד למעשה על ידי פועלים חקלאיים ממגדיאל הסמוכה, שהתארגנו והקימו מושב, שנקרא בתחילה 'ארגון מגדיאל' ורק מאוחר יותר הוסב שמו ל"גני עם". באוקטובר 1932 עלו 3 המשפחות הראשונות והתיישבו במקום. בראשית 1933 נוספו עוד 30 משפחות. בתחילה קיבלה כל משפחה 6 דונם. כל אחד בחר מה לגדל, השיווק היה משותף. המשכורת היתה 35 גרוש ליום ביציקת בלוקים, 30 גרוש לעבודה בפרדס. בית המגורים הכיל שני חדרים, מטבח קטן ומרפסת פתוחה. סך הכל - 42 מטר מרובע. השירותים היו בחצר. ב-1938 הוקמה שכונה חדשה, שכונת היער - שכונה משוכללת עם שירותים בבית. ותושביה רובם עולים מגרמניה. אילו היו עולים מנומסים שהתקשו בלימוד השפה העברית. מאוחר יותר נבנו במושב בנייני הציבור: בית העם, הצרכנייה וגן הילדים. מאורעות 1936-1939 לא פסחו על גני עם, הכל התגייסו להגנה. ערביי ישראל ירו עד שהוחלט לחסל את מקורות הירי. על כמה דברים הקפידו חברי המושב: לא להיכנס לחובות, לקיים חברה שהדגש בה חיי הפרט ולשמור על חוקי המדינה. כיום משתרע המושב על פני שטח של כ-350 דונם ומספר תושביו כ-220 נפש. ענפי משק עיקריים: מטע, פרחים, הדרים וכוורות.
גַּת רִימּוֹן הוא מושב בבקעת אונו, ששייך למועצה אזורית דרום השרון וממוקם בין שטח המועצה המקומית גני תקווה והעיר פתח תקווה מקור השם "גת רימון" הנו במטעי הרימונים והגת שבה דרכו את הגרגרים והכינו מהם עסיס רימונים. גת רימון היתה בין הערים בנחלתו של שבט דן שנמסרו למשפחת הלוים, שלא קיבלו נחלה מיוחדת להתיישבות. המושב הוקם בשנת 1926 על ידי פועלים בני המעמד הבינוני בתקופת העלייה הרביעית. המושב משתרע על פני שטח של כ-445 דונם ומתגוררים בו כ-210 נפש. ענפי משק עיקריים: פרדס ומקצועות חופשיים.
מקור השם חגור הנו מהפסוק התנכ"י מתהילים: "מחגור חרבך על ירך גיבור הודך והדרך". היישוב נוסד בשנת 1949 בידי קבוצה מוותיקי גדוד 9 של הפלמ"ח נקרא בתחילה "גדוד 9 וצפון ראש העין". המושב משתרע על שפני שטח של כ-3,000 דונם; כ-460 נפש. ענפי משק עיקריים: מטעים, לולים ואווזים. חגור משתייך לתנועת המושבים. בעבר היה מושב שיתופי וכיום הוא מושב עובדים. בעבר תחום העיסוק המרכזי במושב היה חקלאות, אך כיום רוב חברי המושב מוצאים את פרנסתם ממחסנים שהם משכירים על השטחים שהיו חקלאיים במקור ומדירות שהם משכירים בקרבת ביתם. תנועת הנוער במושב היא תנועת "בני המושבים", שהיא תנועת בת של "הנוער העובד והלומד", ופעילים בה כל ילדי המושב. במושב ישנו מועדון נוער, מועדון חוגים, בית עם, בית כנסת, צרכניה, גן ילדים, קופת חולים וספריה. כן יש במושב מחלבה שאינה פעילה.
חורשים הוא קיבוץ מזרם הקיבוץ הארצי, אשר שייך למועצה אזורית דרום השרון. הקיבוץ שוכן במרכז השרון כ-5 ק"מ צפונית ליישוב ראש העין ודרומית מזרחית לכפר סבא. מקור השם בכפר בשם "חירבת חריש". הקיבוץ עלה על הקרקע בשנת1955, ובשנת 1957 נכנסו שש המשפחות הראשונות לבתי הקבע הראשונים. למרות קרבתו לקו הירוק (גבול עם ירדן) כמעט ולא נרשמו בו אירועים ביטחוניים בשנותיו הראשונות לאתר הקיבוץ: http://horshim.co.il/
מקור השם ירחיב הנו מתוך הפסוק התנ"כי "כי ירחיב ה' אלוקיך את גבוליך". המושב נוסד בשנת 1949 בידי משוחררים מצה"ל, חברי ארגון "שמחה". ירחיב משתרע על פני שטח של כ-3,000 דונם ומספר תושביו כ-700 נפש. ענפי משק עיקריים: ירקות, פרדס, רפת, דיר ולול. ירחיב משתייך לתנועת המושבים. הוא הוקם על ידי 18 עולי תימן מבית הספר החקלאי "שפיה" ליד חדרה שחונכו בעיקר לעבודת אדמה. הם הגיעו למקום במטרה להקים מושב שיתופי. האזור היה חורבה שוממה ותחילה חשבו לקרוא למקום גילגל, בגלל גילגל המקראית שבאזור - אך לבסוף הוחלט על ירחיב.
יַרקוֹנָה הוא מושב באזור השרון ליד הוד השרון השייך למועצה אזורית דרום השרון. היישוב הוקם בשנת 1932. ענפי חקלאות: פרדס, אפרסמון, אבוקדו, דיר, משתלה ודבורים. שמו של היישוב הוא כשם נחל הירקון, הזורם כ-3 ק"מ מדרום ליישוב.
כפר מל"ל הוא מושב בין כפר סבא להוד השרון השייך למועצה אזורית דרום השרון. היישוב נקרא על שמו של משה לייב לילינבלום שהיה פעיל ציוני והיה אחד מאנשי "חיבת ציון". כפר מל"ל הוא מושב המשתייך לתנועת המושבים. הוא נוסד על ידי קבוצת פועלים מאנשי העלייה השנייה. בתחילה היה מחנה עבודה שנקרא "עין חי". לאחר מלחמת העולם הראשונה הצטרפה אליו קבוצה מראשי הגדודים העבריים ומאנשי העלייה השלישית ושמו הוסב לכפ"ר מל"ל. במאורעות 1921 הוא ננטש ובשנת 1922 הוקם מחדש. במושב פעל בית הספר היסודי ע"ש אהרונוביץ' (למד בו אריאל שרון) עד שנת 2010, אז הועבר לקרית החינוך של המועצה האזורית דרום השרון סמוך לנווה ירק.
הכפר השיתופי מעש, הוקם בשנת 1949 (מאיחוד של שני מושבים: "בהדרגה" ו"היובל"), וכיום מתגוררים בו כ-780 תושבים. במקור, התגוררו במושב חקלאים, אך כיום מתגוררת בו אוכלוסייה מעורבת של חקלאים לצד תושבים שאינם עוסקים בחקלאות. כפר מעש שייך למועצה האזורית דרום השרון, האחראית עליו בתחום המוניציפלי, חיי היומיום מנוהלים בו ע"י ועד מקומי והאגודה החקלאית. ילדי כפר מעש נהנים מחינוך מצוין- החל מגן הילדים במושב, המשך בבית הספר היסודי "סביון גני יהודה" והלאה לתיכון המקיף "יהוד". הילדים פעילים בסניף תנועת הנוער במושב, ומעורבים מאוד במרקם החברתי התוסס של המקום. מתחם ספורט ובילוי כפר מעש נותן שירות לתושבי המושב והאזור, מועדון הוותיקים "דורות" שלנו פעיל מאוד, ותושבי כפר מעש נהנים מאיכות חיים של כפר, במרחק של שתי דקות נסיעה מהעיר.
כפר סירקין הוא מושב באזור השרון ממוקם מזרחית פתח תקווה, ונמצא בתחום השיפוט של המועצה האזורית דרום השרון. מתגוררות בו כיום כ- 250 משפחות. והוא עומד בפני הרחבה שתכפיל את מספר המשפחות בכפר. המושב גובל בשכונות עמישב ושיכון בילינסון ממערב. מצפון נמצא מחנה צבאי גדול. בתוך השטחים החקלאים המזרחיים של הכפר עוברים כביש חוצה ישראל (מס' 6) ומסילת ברזל. השטחים הדרומיים של הכפר תחומים על ידי כביש מכבית (מס' 471). לאתר היישוב: http://www.kfarsirkin.org.il/
מגשימים הוא מושב בדרום השרון, ליד העיר יהוד השייך למועצה אזורית דרום השרון. מקור השם מגשימים הנו סמלי. שנת הקמה של הכפר - 1949. הכפר משתרע על פני שטח של כ-2,700 דונם ומספר תושבים בו 535 נפש. ענפי המשק העיקריים הם אבוקדו, אפרסק, שסק, פרדס, אפרסמון ולול. זהו כפר שיתופי המשתייך לאיחוד החקלאי ונוסד על ידי 58 חיילים משוחררים. במשך הזמן הצטרפו אליו חברים ילדי הארץ מפולין, עיראק, גרמניה ומכל תפוצות העולם. מדי שנה בטקס הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה, נוהגים להזכיר 3 מבני המושב שנפלו במלחמות ישראל: יהושע לוי, עמרי עצמון ודני קליין. כן מזכירים את סוכן "המוסד" אלי כהן, שמשפחתו מתגוררת במושב. במושב פועלת תנועת הנוער של האיחוד החקלאי שעורכת מדי שבוע פעילויות לילדי המושב וכן עוזרת בטקסי המושב ואירועים שונים במושב.
מתן הינו יישוב קהילתי המשתרע על פני כ- 570 דונם וממוקם צפונית לקיבוץ חורשים, הישוב הקהילתי נירית ומושב ירחיב, בגבול השרון המזרחי והשומרון. סמוכים לו היישובים הערבים - ישראלים כפר- ברא וג'לג'וליה, ובקצה היישוב עוברת חומת בטון גבוהה המפרידה בינו לבין הכפר הפלסטיני חָבְלֶה. הערים הגדולות הסמוכות למתן הן: כפר סבא, הוד השרון וראש העין. בסמוך ליישוב עובר נחל קנה שהינו נחל אכזב, ונראה שוקק רק בשנים של שיטפונות וגשמים מרובים. מתן הינו יישוב של בתים צמודי קרקע על אדמות מנהל. היישוב שייך למועצה האזורית דרום השרון ומנוהל על-ידי ועד מתנדב נבחר. לאתר היישוב: http://www.matan.muni.il/
נווה ימין הוא מושב במחוז המרכז, בנפת פתח תקווה, אזור דרום השרון, ממזרח לכפר סבא. מקור השם הנו באתר נבי ימין המצוי בשולי המושב בסמוך לאזור התעשייה המזרחי של העיר כפר סבא, ויש הרואים בו את מקום קבורותו של בנימין, צעיר בניו של יעקב. נווה ימין הוקם באוגוסט 1949 ומשתייך לתנועת המושבים. המושב נוסד על ידי עולים מיוון לוב, עיראק, פרס וצפון אפריקה. המושב משתרע על פני כ-3,300 דונם. ענפי המשק העיקריים במושב הם גידולי שדה, פרדס, אבוקדו, ירקות, לול, אווזים ודיר. בשל המשבר בחקלאות, התפתחו ביישוב עיסוקים נוספים. בעת הקמתו השתייך מושב נווה ימין למועצה האזוריתהשרון התיכון שהוקמה גם היא בשנת 1950. בשנותיו הראשונות, סבל המושב מקשיים רבים מבחינה כלכלית, חברתית וביטחונית. במושב נווה ימין פועלת מועדונית של המועצה האזורית דרום השרון.
מקור השם הנו סמלי ונקרא בתחילה כפר ירקונים. נוסד בידי עולים מרומניה בשנת 1951. המושב משתייך לתנועת המושבים. שטח המושב משתרע על פני כ-2,800 דונם, מספר התושבים - כ-1,000 נפש. ענפי משק עיקריים: בריכת שחייה, גידולי שדה, מטעים נשירים, ארטישוק וכרם. המושב נוסד לאחר העלייה הגדולה מארצות אירופה על ידי עולי רומניה, שהגיעו לארץ בגיל העמידה והופנו תחילה לבתי עולים ומעברות בפרדס חנה ועין שמר. לאחר פניות למוסדות ההתיישבות בבקשה לעלות על קרקע ולעבדה, הופנו העולים לנווה ירק. היה זה הניסיון הראשון להקים יישוב של עולים בגיל העמידה עם ילדים. לאתר היישוב: http://neveyarak.org.il/
נַחְשׁוֹנִים הוא קיבוץ מתנועת הקיבוץ הארצי באזור השרון, דרומית לראש העין, השייך למועצה אזורית דרום השרון. שטח הקיבוץ משתרע על פני כ-3,000 דונם, דרומית ובסמוך לו שוכן יער נחשונים ודרכו זורם נחל מזור. הקיבוץ עוסק בחקלאות בתחומים גידולי שדה, מטעים ורפת. ענפי עיסוק נוספים של הקיבוץ מעבר לחקלאות הם מפעל לייצור רדיאטורים לרכב (בש"ן), אירוח כפרי, מרכז כנסים ופארק השעשועים "נחשונית" הכולל הרפתקאות, בריכות ופארק מוטורי. כמו כן פועלת בקיבוץ משנת 1994 חוות סוסים לילדים ולמבוגרים המציעה גם רכיבה טיפולית פארק שעשועים "נחשונית (1992) בע"מ" ומועדון כנסים.
ניר אליהו הוא קיבוץ הממוקם צפונית-מזרחית לכפר סבא, על גבעות החמרה שלהשרון. לקיבוץ כניסה ראשית הנמצאת בהמשך לציר הגישה למכללת בית ברלוכניסה נוספת על ציר 5504, דרומית מערבית למחלף אייל (כביש 6). הקיבוץ, שניבנה על חורבות מוצב של הצבא העיראקי, מתקופת מלחמת העצמאות, נמצא בגובה של כ-80 מ' מעל פני הים וצופה על המורדות המערביים של השומרון. הוא משתייך למועצה האזורית דרום השרון. זהו הקיבוץ הראשון של בוגרי הנח"ל. הקיבוץ נקרא על שם אליהו גולומב, מראש "ההגנה". הקיבוץ הוקם בשנת 1950 על ידי חברי עליית הנוער מרומניה, מטורקיה ומפולין. הוא משתרע על פני שטח של כ-3,600 דונם ומניין תושביו כ-470 נפש. ענפי משק עיקריים: פרדס, רפת, מטעים סובטרופיים, גידולי שדה, "פלסטניר" - מפעל לאריזות פלסטיות ו"עדן על המים" - גן אירועים. לאתר היישוב: http://www.nirel.org.il/
נירית הוא יישוב קהילתי באזור השרון, ליד היישוב מתן ויער חורשים. נקרא על שם הצמח נירית הקמה הגדל בסביבה‏[1]. היישוב, השייך למועצה אזורית דרום השרון, נוסד בשנת 1981, והתרחב פעמיים - ב-1986 וב-2000. עד לשנת 1986 הייתה נירית מאוכלסת ב-15 משפחות שהתגוררו במבנים זמניים. היום היישוב מונה כ- 240 משפחות. היישוב מנוהל על ידי ועד מקומי נבחר וועדות נוספות, שחבריהן פועלים בהתנדבות. בצמוד לנירית נמצא יער חורשים. לאתר היישוב: http://www.nirit.org.il/
תחילה נקרא המושב "ירקונה הרחבה". השם "עדנים" נלקח משיר השירים: "בשרון עלה ריח עדנים". המושב הוקם בשנת 1950 ומשתייך לתנועת המושבים. שטח המושב כ-1,850 דונם, מספר התושבים כ-500 נפש. ענפי משק עיקריים הם גידולי שדה, ירקות, פרדס, לול ודיר. תחילתו של המושב ב-1949 כהרחבה למושב ירקונה הסמוך. כעבור שנה הפך המקום למושב עצמאי. המייסדים היו 27 משפחות שהתכנסו בפחונים, שם גרו עד שבנו בתי קבע. כל אחת מהמשפחות - עולים מרומניה ופולין וכמה צברים ילידי הארץ - קיבלה 27 דונם. אדמות שהיו בעבר אדמות ערביות או גרמניות. לאתר היישוב
עינת הוא קיבוץ השוכן באזור השרון, בסמוך לראש העין ומספר קמ' מזרחית לפתח תקוה. הקיבוץ נמצא בסמוך למבצר אפק (אנטיפטרוס), מעיינות הירקון ומגדל צדק. הגישה לקיבוץ היא דרך כביש 444 ובסמיכות לכביש 6. הקיבוץ שייך למועצה האזורית דרום השרון. עינת הינו קיבוץ "מתחדש" שעבר תהליך שינוי ארוך ומהותי. לאחר שנים ארוכות שבהם לא התקיימה קליטה, החליט הקיבוץ על מהלך של קליטה והתחדשות שבו פתח מחדש את שעריו לבניו ובנותיו וכן לכמה עשרות משפחות חיצוניות. ב-2005 הוחל תהליך השינוי והחל מ-2007 החלה הקליטה במהלכה הכפיל הקיבוץ ואף יותר את מספר חבריו. הקיבוץ עבר התחדשות ובניה מסיבית הכוללת בניית שכונה חדשה לאכלוס הנקלטים. כיום מתגוררים בעינת כ-350 חברים וכ- 250 ילדים ונערים לאתר הקיבוץ: http://www.einat.org.il/
צופית הוא מושב עובדים ליד כפר סבא. המושב הוקם בשנת 1933 על ידי גרעין של 50 חקלאים על שטח שנקנה על ידי קרן קיימת לישראל ויושב במסגרת התיישבות האלף. מקור השם הנו סמלי ופירושו גבעה המתנשאת ליותר מ-80 מטר מעל פני האדמה וצופה על סביבותיה. המושב הוקם בשנת 1933 ומשתייך לתנועת המושבים. שטח המושב הורחב לאחר מלחמת העצמאות. כיום שטחו הינו 3,010 דונם, מספר תושבים הוא 980 נפש. ענפי משק העיקריים הם פרדס, לול, פרחים, ירקות וגידול דבורים. לאתר המושב: http://www.tsofit.org.il/
צור יצחק הוא יישוב קהילתי השייך למועצה אזורית דרום השרון וממוקם צפונית לכוכב יאיר, מערבית לצור נתן ובסמוך לטייבה. היישוב שוכן מזרחית ובצמוד לכביש 6 ונקרא על שמו של יצחק רבין. בשנת 2005 הונחה אבן הפינה ליישוב. אכלוס היישוב החל בחודש יוני 2007, וכלל 60 משפחות. נכון לדצמבר 2013, היישוב כולל כ-1000 משפחות והסתיימה בנייתו של בית ספר אשר ישמש את תושבי האזור. היישוב מאופיין באוכלוסייה צעירה המורכבת, ברובה, ממשפחות צעירות. כיום מוקמות מאות יחידות דיור (במספר פרויקטים שונים) ובעתיד מתוכננות כ-2650, רובן בבנייה רוויה. כמו כן קיימת ביישוב שכונה של בתים צמודי קרקע. עוד בתכנון הקמת מוסדות חינוך ומבני ציב לאתר היישוב: http://z-y.org.il/
צור נתן הוא מושב שיתופי בגבול אזור השרון והרי השומרון דרומית לטייבה השייך למועצה אזורית דרום השרון. היישוב קרוי על שם נתן סימונס (שמעון) מקנדה. היישוב הוקם בשנת 1966 כהיאחזות נח"ל מטעם ה"מחנות העולים" ואוזרח בשנת1967 על ידי בוגרי תנועת הנוער בית"ר. אוכלוסייתו לא השתנתה רבות במשך השנים, שכן המושב כמעט ולא קלט משפחות חדשות, במושב 38 משפחות בסיס וכיום מונה היישוב כ-280 נפש. בראש גבעה בגבול המושב במזרח נמצאת חורבת דרדר ובה שרידי מצודה מהתקופה הצלבנית או הממלוכית. אתר מרכזי אחר הוא הגן הלאומי צור נתן.
רמות השבים הוא כפר במועצה אזורית דרום השרון, בין הוד השרון לרעננה, באזור דרום השרון. שטח היישוב כ-2,300 דונם. רמות השבים נוסד ב-1933 ככפר שיתופיבידי בני העלייה החמישית מגרמניה על ידי אריך דב מוזס, על-פי תוכניותיו שלדייוויס טריטש. מקור השם הנו סמלי והוא מציין את השבים מגולת גרמניה. הכפר (מושבה) נוסד ב-1933 על ידי עולים מגרמניה, בעלי מקצועות חופשיים, חלוצי העלייה החמישית. שטח הכפר משתרע על פני כ-2,300 דונם ומספר התושבים 1,200 נפש. גרעין תושבים קטן עוסק בחקלאות, השאר במקצועות חופשיים ושירותים. לאתר היישוב: http://www.ramot-hashavim.org/ להמשך
רמת הכובש הוא קיבוץ בשרון הדרומי, 7 ק"מ צפונית-מזרחית לכפר סבא, בתחום המועצה האזורית דרום השרון. הקיבוץ עלה על הקרקע באוגוסט1932, לאחר שבע שנות הכשרה בפתח תקוה וכפר סבא. כיום מונה היישוב כ-600 נפשות ומתפרנס מתעשייה, גן אירועים, חקלאות, יזמות זעירה ועבודת חוץ של חלק נכבד מחברי המשק. הקיבוץ משתרע על פני שטח של 4,410 דונם. אוכלוסייתו מונה כ-700 נפש, מתוכם 380 חברים וכ-210 ילדים. הקיבוץ עובר תהליך התחדשות, הכולל את העצמת הפרט, יחד עם שמירה על מרכיבי ערבות הדדית משמעותית, חיי קהילה פעילים וקליטת הבנים והבנות כממשיכים. שינוי משמעותי התרחש בקיבוץ מאז ההחלטה שנתקבלה בשנת 2006 על מעבר למודל ההתחדשות, תהליך שהביא לעלייה ניכרת ברמת ההכנסה של החברים ולקליטתם של כמאה חברים חדשים ובני זוגם לחברות מלאה בקיבוץ. לאתר הקיבוץ: http://www.rmk.org.il/ להמשך
שדה ורבורג, הוא אגודה שיתופית במישור החוף, ליד העיר כפר סבא, השייך למועצה אזורית דרום השרון. המושב הוקם בשנת 1938 על ידי עולים מגרמניה שאליהם הצטרפו עם הזמן עולים מצ'כיה הונגריה ומפולין וכן מתיישבים מהארץ. המושב נקרא על שמו של ד"ר אוטו ורבורג, פעיל ציוני, איש מדע ובוטנאי מומחה, נשיאהּ השלישי של ההסתדרות הציונית. לאתר המושב: http://www.sdewarburg.co.il/
שדי חמד הוא מושב באזור השרון ליד העיר כפר סבא השייך למועצה אזורית דרום השרון. דרומית ליישוב עובר נחל קנה וצפונית אליו נחל הדס. שמו של היישוב לקוח מספר ישעיהו ל"ב, י"ב: "על שדי חמד, על גפן פוריה". לאתר היישוב: http://www.sdey-hemed.com/

דברו איתנו :

התקשר עם המועצה בטלפון שליחת סמס למועצה שליחת וואצפ למועצה שליחת הודעה למועצה בפייסבוק מסנג׳ר